Biuro w domu home office feng shui
aranżacja wnętrza,  Biznes,  Finanse,  Zdrowie

Feng Shui w miejscu pracy

Jak zaaranżować miejsce pracy by nie tracić energii, mieć zapał i motywację do pracy a tym samym zacząć zarabiać więcej? Każdy chce, by jego praca przynosiła zysk, a interesy kwitły. Jednak oprócz pomysłowości, ciężkiej pracy i determinacji ważna jest też taka aranżacja przestrzeni, która nie będzie blokować przepływu ożywczej energii chi, która sprawia, że klienci dobrze się czują u Ciebie i chcą wracać. A Ty jesteś kreatywny i budzisz szacunek pracowników, którzy wykonują obowiązki chętnie i nie tracą czasu na plotki czy intrygi.

Energetyczną aranżacją przestrzeni zajmuje się feng shui. O tym jak powinien wyglądać prawidłowo zaprojektowany biznes napisano wiele książek. Duże chińskie korporacje wydają ogromne pieniądze na zanalizowanie miejsca, konstrukcji budynku oraz aranżacji pomieszczeń i od lat odnoszą sukcesy, stosując zasady feng shiu bardzo rygorystycznie. Jest to jednak bardzo drogie.

Feng shui może pomóc jednak zwykłym zjadaczom chleba – małym zakładom fryzjerskim, gabinetom specjalistów, a nawet ludziom, którzy pracują w domu, w niewielkim pokoju.

Co to jest feng shui?

Feng Shui to sztuka prowadzenia energii Qi przez mieszkania, budynki czy osiedla tak, by ta witalna, życiodajna siła Qi nas wspierała. Feng shui wypływa z filozofii Tao, która zakłada, że wszystko wypełnia energia Qi. To starożytna praktyka planowania przestrzeni, której celem jest osiągnięcie pełnej zgodności ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem, a ówcześnie dotyczy rozkładu całych wsi i miast.

Natomiast zasady feng shui w domu dotyczą energii życiowej Qi, która, by poprawnie mogła funkcjonować, musi mieć zapewniony swobodny przepływ w naszym otoczeniu. Z języka chińskiego feng oznacza wiatr, który rozprasza energię, a shui wodę, która ją gromadzi. Czyli mówimy o niewidocznej i nieuchwytnej sile. Zrównoważenie tych dwóch zjawisk jest naczelną zasadą tej praktyki. W starożytnych Chinach wierzono, że równowaga ta zagwarantuje nam nie tylko dobre samopoczucie i komfortowe życie, ale wpłynie także na wszystkie jego sfery – miłość, zdrowie, harmonię, powodzenie, karierę i bogactwo.

Podstawowe zasady feng shui

 Aby przepływ energii był swobodny, a tym samym zapewniał domownikom, czy pracownikom dobre zdrowie, rewelacyjny nastrój oraz ogólną pomyślność wystarczy poznać i zastosować 3 główne zasady Feng Shui:

  • Harmonia i piękno
  • Porządek
  • Nie przywiązywanie się do rzeczy

Piękno

To, co nas otacza powinno zawsze być harmonijne i piękne. Harmonijne czyli pozbawione ostrych kantów, szpiczastych krawędzi, a raczej posiadające łagodne i opływowe kształty. W naturze rzadko spotykamy linie proste, raczej meandrujące bądź lekko pofalowane. Z tego właśnie powodu tzw. miękkie kształty kojarzą się z harmonią. Oprócz samej formy, jaką ma dany przedmiot, ważne jest też, jaki ma wpływ na nas i na nasze samopoczucie. Dlatego oprócz form namacalnych w Feng Shui, bierze się pod uwagę aspekt psychiczny. Nie jest to ściśle powiązane z Feng Shui, ale ma duże znaczenie. Dlaczego?

Umysł ludzki jest generatorem, twórcą Qi. Tak więc nasza opinia o danej rzeczy może kreować więcej Qi. Jeśli budzi ona odrazę lub strach to ta rzecz będzie miała na nas negatywny wpływ. Jeśli natomiast nas zachwyca i sprawia nam przyjemność samo patrzenie na nią, to będzie mieć na nas dobry wpływ. Dlatego tak ważne są odczucia człowieka. Powinnyśmy się otaczać pięknymi przedmiotami, które budzą dobre skojarzenia.

Przedmioty, które nas otaczają powinny być, więc piękne. Mówi się, że piękno jest bardzo pożądaną cechą w Feng Shui. Potrafi wyciągnąć z energii jej dobrą stronę. Każda energia, nawet zła ma w sobie trochę dobrego. Piękno generuje energię Sheng Qi, która wzmacnia harmonię i witalność. Nawet najlepsza energia, kiedy musi “przejść” przez wysypisko śmieci, zanim dotrze do twojego domu nie przyniesie Ci tyle szans i sprzyjających okoliczności, jak ta która po drodze mija piękny park, zielone drzewa, czy czysty staw.

Porządek

Bałagan, kurz, gromadzenie zbędnych rzeczy to generatory Sha Qi, negatywnej energii, która osłabia harmonię i równowagę. A nam chodzi o to, żeby było miło i przyjemnie. Brak porządku utrudnia koncentrację i podejmowanie decyzji, dlatego warto uprzątnąć sterty rzeczy, zadbać o czystość powierzchni (podłóg, półek) i pozbyć się rzeczy, które nie działają lub nie cieszą.

Jeśli ociągasz się ze sprzątaniem, nie odkładasz rzeczy na miejsce, to prawdopodobnie nie jesteś w tu i teraz. Zatrzymaj się na chwile, weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie: co odwlekam na później? Gdzie próbuję być? Dlaczego nie jestem tutaj?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się sprzątać i wpaść na genialny pomysł? Porządkowanie może pobudzić Twoją kreatywność. Sprawdź to na sobie!

Nie przywiązywanie się do rzeczy

Do których osób należysz: gromadzisz, bo jeszcze Ci się przyda, czy po prostu zachowujesz i kumulujesz rzeczy z sentymentu, bo przecież są to pamiątki? Zastanów się, czy naprawdę kiedyś ich użyjesz. Nie od dziś wiadomo, że tzw. „wszelki wypadek” w 90% przypadków istnieje tylko w naszej wyobraźni. Kiedy już zdecydujesz się, aby coś z tym zrobić, nagle nie masz energii, zabierasz się do tego jak “pies do jeża” lub zwyczajnie nigdy nie jest to ten moment, bo zawsze jest coś ważniejszego.

Takie zbiorowisko rzeczy tworzy zastój energetyczny, który Cię osłabia. W Feng Shui każdy rejon w domu jest z czymś powiązany np. z osobą, z organem, czy z dziedziną życia. Zatem to, gdzie ten zastój się znajduje, podpowiada nam z jakim narządem człowiek może mieć problem lub z jaką sferą życia sobie nie radzi. W efekcie takie zastoje energetyczne powodują: wyczerpanie, nadmierną senność, niemoc poruszania się w kierunku nowych celów czy pożądanych zmian. Nie pozwalają się rozwijać, dążyć do realizacji marzeń, ponadto powodują choroby.

A co najważniejsze, to trzymają Cię w przeszłości. A przeszłość już nie istnieje, przyszłość natomiast jeszcze nie nadeszła. Tylko tu i teraz możesz zmienić swoje życie. Zatrzymaj się na chwilę, poczuj swoją przestrzeń i zacznij działać świadomie. Uwolnij się od tego, co trzyma Cię tam, gdzie nie należysz.

Energia Chi – Yin & Yang

Qi (Chi) w chińskiej filozofii oznacza energie życiową i odzwierciedla procesy natury. Przenika ona cały świat i jest esencją przedmiotów materialnych. Zadaniem Feng Shui jest badanie przepływu energii Chi oraz jej kontrola. Aby działała ona na naszą korzyść. Podstawową zatem koncepcją jest równoważenie w naszym otoczeniu dwóch polaryzacji tej samej energii Chi – yin i yang. Są to dwie przeciwstawne energie, które nawzajem się uzupełniają.

Yin & Yang

Opisują uzupełniające się siły, które można odnaleźć w całym wszechświecie. Właśnie według tej teorii wszystko powstało z jedności i nigdy nie jest absolutne. Coś najbardziej Yang zawsze będzie mieć odrobinę Yin, a coś najbardziej Yin zawsze będzie mieć odrobinę Yang. Yin jest reprezentowane przez czerń i Księżyc. Symbolizuje bierność, smutek chłód, introwersje oraz liczby parzyste. Odpowiada jej noc. Natomiast Yang jest reprezentowane przez biel i Słońce. Symbolizuje aktywność, radość, ciepło, ekstrawersje oraz liczby nieparzyste.

Podsumowując Yin jest miękkie i związane z nocą, odpoczynkiem, zdrowiem i charakterem człowieka, yang jest twarde, błyszczące i związane z dniem, aktywnością, sposobem w jaki zarabiamy pieniądze. Dlatego element yin powinien dominować w pokojach w których chcemy się zregenerować jak salon, sypialnia lub łazienka.

W gabinecie, kuchni czy pokoju dziecka głównym fokusem jest działanie czyli praca, gotowanie, jedzenie czy zabawa, W przestrzeniach gdzie głównym celem jest działanie skupimy się na elemencie yang.

Biuro wg zasad feng shui

Jeśli masz wpływ na aranżację swojego miejsca pracy (pracujesz w domu lub masz gabinet, czy lokal, w którym prowadzisz działalność), warto byś poświecił chwilę na zastanowienie się, w jakim miejscu tej przestrzeni będzie Ci się pracowało najlepiej. Dopiero wtedy, kiedy znajdziesz swoje miejsce nadejdzie pora na zorganizowanie przestrzeni w taki sposób aby stanowiła dla Ciebie wsparcie. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z pomocy specjalisty projektanta, który wykorzystując elementy wiedzy z feng shui, pomoże Ci zaaranżować miejsce pracy i dobrać materiały, tak aby współgrały z tobą i twoim wnętrzem.

Ustaw biurko tak aby za Twoimi plecami znajdowała się ściana.

Zapewni to uczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Przed sobą zapewnij sobie przestrzeń tak abyś mógł spoglądać zarówno na drzwi jak i okno. Nie stawiaj biurka tuż pod ścianą, bo takie ustawienie nie jest symulujące dla twojego umysłu. Dodatkowo zapewnisz swoim oczom odpoczynek, co jest bardzo ważne dla Twojego zdrowie zwłaszcza jeżeli większość dnia spędzasz przed komputerem zapatrzony w ekran monitora. Jeśli nie możesz ustawić biurka wg tych zaleceń zainwestuj przynajmniej w krzesło z bardzo wysokim oparciem. Unikaj też pracy przy biurku, które przylega do drugiego biurka. Takie ustawienie stołów na przeciwko siebie będzie generować napięcia i dyskusje. Unikaj także by Twoje biurko było skierowane w stronę schodów lub drzwi do toalety.

Dużo korzystniejsze jest mieć regał z dokumentami po swojej lewej niż bezpośrednio za plecami. Takie ustawienie wspomoże rozwój intuicji i zadba by nie zabrakło nam inspiracji. Natomiast jeśli ustawimy je po prawej stornie uzyskamy wówczas większą siłę przebicia i poczucie siły wewnętrznej.

Zadbaj o naturalne światło

Otaczaj się przestrzenią, która jest przyjemna dla oka. Naturalne światło jest źródłem energia chi, która nas odżywia i wpływa na to jak się czujemy. Jeśli to możliwe to ustaw biurko w taki sposób aby naturalne światło docierało do Twojego miejsca pracy. Ciemne przestrzenie powodują senność oraz utrudniają skupienie się. Jeśli biurko stoi daleko od okien warto powiesić lustra, tak aby odbijały światło naturalne w stronę twojego biurka.

Unikaj pracy pod skosami i belkami

Taka sytuacja spowoduje ucisk na Twoje czakry, organy, a w szczególności głowę i czaszkę. W efekcie będziesz czuł stłamszenie, przytłoczenie. Podobnie jest z dużą lampą lub lampami fluorescencyjnymi, które swoim kształtem i gabarytem przypominają belkę. Warto zadbać również o to by biurko nie było ustawione pod skosem lub pod schodami. Takie ustawienie nie ma dobrego feng shui. Powoduje poczucie dachu w karierze, ograniczenia na wysokości głowy czyli ogranicza naszą pomysłowość, kreatywność, poczucie niemożności sięgania po więcej i wyżej.

Wprowadź elementy naturalne do wnętrza

Wpływ na Twoją pracę mają również materiał z którego wykonane jest twoje biurko. Zadbaj o to aby nie otaczały Cię celujące w ciebie kanty, krawędzie czy też wystające meble. Powodują one blokady energii.

Zadbaj o ład i porządek

Miejsce Twojej pracy powinno być pozbawione bałaganu, posprzątaj je przed rozpoczęciem pracy. Uprzątnij kable z podłogi i wszystko co nie musi leżeć na widoku.

Wprowadź do wnętrza żywe rośliny

Idealnie sprawdzą się też rośliny doniczkowe. Ich zielony kolor działa uspokajająco i dodaje ciepła. Na koniec odsuń wszystkie kable jeśli to możliwe. Wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne będzie działać osłabiająco na koncentracje.

Dodaj coś ładnego

Wprowadź przedmioty, które Cię inspirują. Na pewno zmotywują Cię do działania. Warto wieszać obrazy przestawiające wodę, przyrodę czy mądre cytaty, które będą Cię motywować i inspirować.

biuro wg zasad feng shui

źródło: www.m2hs.pl, www.korinafengshui.com